Wersja graficzna Kontrast: K1 K2 K3 K4 Rozmiar czcionki: A A+ A++

Alkoholizm

 

Uzależnienie od alkoholu, alkoholizm, choroba alkoholowa– wszystkie te określenia dotyczą jednego problemu – ciężkiej, postępującej i nieuleczalnej choroby, która jeśli nie jest leczona prowadzi do śmierci. Uzależnienie może dotknąć każdego kto pije nawet niewielkie ilości alkoholu kontrolowanie i towarzysko. Cienka granica między piciem kontrolowanym, a uzależnieniem może ulec zatarciu niepostrzeżenie i nie ma żadnych reguł kogo sytuacja taka może dotknąć ponieważ jest to choroba demokratyczna. Zależy to od wielu czynników między innymi od indywidualnych predyspozycji, od sytuacji życiowej w danym momencie, od otoczenia w jakim się obracamy. Alkoholikiem jest tak samo pijący codziennie pod sklepem, jak i wykształcony człowiek, który po ciężkim dniu relaksuje się przy drinku. Warto być uczciwym wobec siebie, daje to szansę na pracę nad chorobą zanim zniszczy ona zupełnie godność osoby uzależnionej. Nieuleczalność alkoholizmu często zniechęca do zaangażowania w terapię, czasami stanowi powód do podważania jej sensu. Po co poddawać się leczeniu skoro nigdy już nie można wrócić do kontrolowanego picia? Odpowiedź jest dosyć prosta – terapia jest niezbędna, by nauczyć się żyć bez alkoholu. Konieczna jest długotrwała praca nad sobą, by dostrzec, że istota uzależnienia nie tkwi w alkoholu - tylko w człowieku. Terapia uczy jaka jest różnica między stwierdzeniami „nie mogę pić” a „nie chcę pić”. Zrozumienie tego jest kluczem do świadomego, pełnego i trzeźwego życia z wyboru. Nazwanie alkoholizmu chorobą śmiertelną ma podstawy we wszystkich powikłaniach zdrowotnych, które są konsekwencją ciągłego spożywania alkoholu. Powikłania te w skrajnych przypadkach prowadzą do poważnych uszkodzeń organów, których wynikiem może być śmierć. Alkoholizm da się leczyć i można nauczyć się żyć z tą chorobą. Im wcześniej tym lepiej ponieważ zwiększa to szanse na powrót do pełnego zdrowia. Jednym z głównych objawów choroby alkoholowej jest całkowita utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.

 

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zespół uzależnienia od alkoholu to choroba, w której picie alkoholu dominuje nad innymi zachowaniami ważnymi dla człowieka. Choroba ta posiada swoje objawy:

  • Nieodparta, silna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy).

  • Upośledzona lub całkowicie utracona zdolność kontrolowania picia alkoholu.

  • Pojawienie się następujących objawów abstynencyjnych: (drżenie dłoni, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, częste biegunki, problemy ze snem, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, drażliwy lub obniżony nastrój, lęk). Picie alkoholu, by złagodzić lub zapobiec alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu, odczuwanie skuteczności takiego postępowania.

  • Zmieniona (najczęściej zwiększoną) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, konieczność spożywania coraz większych dawek alkoholu, by wywołać oczekiwany efekt).

  • Zaniedbywanie alternatywnych do picia źródeł przyjemności lub zainteresowań. Zawężenie repertuar zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.

  • Picie alkoholu mimo posiadania oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia.